Capitulares

Publicado em 06-07-2018

cartaintestata

  

Curia Generalis

 

Mauro Jöhri

Minister Generalis

Štefan Kožuh

Vicarius Generalis

Mark Schenk

Consiliarius Generalis

Sérgio Marcello Dal Moro

Consiliarius Generalis

Pio Murat

Consiliarius Generalis

Raffaele Della Torre

Consiliarius Generalis

Michael Baptist Fernandes

Consiliarius Generalis

Hugo Martin Mejía Morales

Consiliarius Generalis

Victorius Dwiardy

Consiliarius Generalis

Norbert Auberlin Solondrazana

Consiliarius Generalis

Clayton Jaison Fernandes

Secretarius Generalis

Antonio Belpiede

Procurator Generalis

Provinciae

 

Lorenzo Motti, Min. Prov.

PR

Æmiliæ-Romandiolæ

Alfredo Rava, Del. Prov.

PR

Æmiliæ-Romandiolæ

Gebrewold Gebretsadik , Min. Prov.

PR

Aethiopica

Hailegabriel Meleku Delbato, Del. Prov.

PR

Aethiopica

Harold Nelson Snider, Min. Prov.

PR

Americæ Occidentalis

Melchior Kata, Min. Prov.

PR

Andhra Pradesh-Orissa

Innaiah Polisetty, Del. Prov.

PR

Andhra Pradesh-Orissa

Afonso André Nteka, Min. Prov.

PR

Angoliensis

Joaquim José Hangalo, Del. Prov.

PR

Angoliensis

Nicola Galasso, Min. Prov.

PR

Aprutina

Alfredo Marchello, Min. Prov.

PR

Apuliæ

Francesco Neri, Del. Prov.

PR

Apuliæ

Gerard  Edward O’Dempsey, Min. Prov.

PR

Australiae

Erich Geir, Min. Prov.

PR

Austriaca-Tirolensis Australis

Liomar Pereira da Silva, Min. Prov.

PR

Bahia et Sergipe

Dismas Tomaštík, Min. Prov.

PR

Bohemo-Morava

Clézio Menezes dos Santos, Min. Prov.

PR

Brasiliæ Centralis

Franklin Alves De Edimar Teixeira Diniz, Min. Prov.

PR

Brasiliæ Nordorientalis

James Boner, Min. Prov.

PR

Britanniæ Maioris

Pietro Ammendola, Min. Prov.

PR

Calabriae

Michael Sullivan, Min. Prov.

PR

Calvariensis

William Hugo, Del. Prov.

PR

Calvariensis

Henry Alva, Min. Prov.

PR

Canadensis Centralis

Louis Cinq-Mars, Min. Prov.

PR

Canadensis Orientalis

Eduard Rey i Puiggròs, Min. Prov.

PR

Cataloniae

Francisco Antônio Ferreira de Souza, Min. Prov.

PR

Ceará et Piauí

José Miguel Jiménez Cohl, Vic. Prov.

PR

Chilensis

Luis Eduardo Rubiano Guáqueta, Min. Prov.

PR

Columbiana

Tomasz Żak, Min. Prov.

PR

Cracoviensis

Tomasz Protasiewicz, Del. Prov.

PR

Cracoviensis

Marek Miszczyński, Del. Prov.

PR

Cracoviensis

Jure Šarčević , Min. Prov.

PR

Croatica

Amanuel Mesgun Temelso, Min. Prov.

PR

Erythraeæ

Hailemikael Beraki Hasho, Del. Prov.

PR

Erythraeæ

Adri Geerts, Min. Prov.

PR

Flandro-Belgica

Luiz Carlos Siqueira, Min. Prov.

PR

Fluminis Ianuarii et Spiritus Sancti

José Luis Cereijo, Min. Prov.

PR

Fluvii Argentei

Maurizio Placentino, Min. Prov.

PR

Fodiensis

Francesco Dileo, Del. Prov.

PR

Fodiensis

Eric Bidot, Min. Prov.

PR

Gallica

Pascal Aude, Del. Prov.

PR

Gallica

Francesco Rossi, Min. Prov.

PR

Genuensis

Marinus Parzinger, Min. Prov.

PR

Germanica

Christophorus Goedereis, Del. Prov.

PR

Germanica

Waldheim Rodrigues, Min. Prov.

PR

Goana

Agostino Del Pietro, Min. Prov.

PR

Helvetica

Ephrem Bucher, Del. Prov.

PR

Helvetica

Adrian Curran, Min. Prov.

PR

Hibernica

Benjamín Echeverría Martínez, Min. Prov.

PR

Hispanica

Jaime Rey  Escapa, Del. Prov.

PR

Hispanica

José Ángel Echeverría, Del. Prov.

PR

Hispanica

Joseph Dolphy Pais, Min. Prov.

PR

Karnataka

John Alwyn Dias, Del. Prov.

PR

Karnataka

Paul Melwyn D’Souza, Del. Prov.

PR

Karnataka

Benoy Joseph Karimaruthumkunnel, Min. Prov.

PR

Krist Jyoti-Indiae Septemtrionalis

Sergio Pesenti, Min. Prov.

PR

Langobardica

Alessandro Ferrari, Del. Prov.

PR

Langobardica

Angelo Borghino, Del. Prov.

PR

Langobardica

Valentino Incampo, Min. Prov.

PR

Lucaniæ

Fernando Alberto Pedrosa Cabecinhas, Min. Prov.

PR

Lusitaniæ

Adonis Soa Tsiarify Lalao, Min. Prov.

PR

Madagascariensis

Joseph Alain Ravonjiarimanana, Del. Prov.

PR

Madagascariensis

Philip Gonsalves, Min. Prov.

PR

Maharashtra

Albert D’Souza, Del. Prov.

PR

Maharashtra

Silvio do Soccorro de Almeida Pereira, Min. Prov.

PR

Maranhão-Pará-Amapá

Raimundo Nonato Pestana Junior, Del. Prov. PR

Maranhão-Pará-Amapá

Kornelius Sipayung, Min. Prov.

PR

Medanensis

Largus Nadeak, Del. Prov.

PR

Medanensis

Christopher John Popravak, Min. Prov.

PR

Mediæ Americæ

Effie Mallia, Min. Prov.

PR

Melitensis

Felice Cangelosi, Min. Prov.

PR

Messanensis

Sebastião Lázaro de Oliveira, Min. Prov.

PR

Minas Gerais

Leonardo Franzese, Min. Prov.

PR

Neapolitana

Michael  Greco, Min. Prov.

PR

Neoeboracensis et Nov.Angliæ

Lake Herman, Del. Prov.

PR

Neoeboracensis et Nov.Angliæ

Remo Di Salvatore, Min. Prov.

PR

Neojerseyensis

Salvatore Zagone, Min. Prov.

PR

Panormitana

Pedro Cesario Palma, Min. Prov.

PR

Paranensis-S. Catharinae

Márcio José Tessaro, Del. Prov.

PR

Paranensis-S. Catharinae

Thomas Karingadayil, Min. Prov.

PR

Pavanatma Kerala Septemtrionalis

Stephen Koonthamattom, Del. Prov.

PR

Pavanatma Kerala Septemtrionalis

Michele Mottura, Min. Prov.

PR

Pedemontana

Thomas Betz, Min. Prov.

PR

Pennsylvanica

William Henn, Del. Prov.

PR

Pennsylvanica

Hugo Gonzalo Cateriano Villasante, Min. Prov.

PR

Peruviana

Eugenio Juanilo P. Lopez, Min. Prov.

PR

Philippina

Marzio Calletti, Min. Prov.

PR

Picena

Giuseppe Settembri, Del. Prov.

PR

Picena

Hermanus Mayong, Min. Prov.

PR

Pontianakensis

Welly Brodus, Del. Prov.

PR

Pontianakensis

Nilmar Carlos Gatto, Min. Prov.

PR

Riograndensis Australis

Eudes Angelo Capellari, Del. Prov.

PR

Riograndensis Australis

Gianfranco Palmisani, Min. Prov.

PR

Romana

Remish Ekka, Min. Prov.

PR

Sancti Fidelis-Indiae Septemtrionalis

John Berchmans Barla, Del. Prov.

PR

Sancti Fidelis-Indiae Septemtrionalis

John Baptist Palliparambil, Min. Prov.

PR

Sancti Francisci-Kerala

Joseph Solomon Pazhampasseril, Del. Prov.

PR

Sancti Francisci-Kerala

Joseph Puthenpurackal, Min. Prov.

PR

Sancti Iosephi-Kerala

George Antony Assaricheril, Del. Prov.

PR

Sancti Iosephi-Kerala

Carlos Silva, Min. Prov.

PR

Sancti Pauli

Pauly Madassery, Min. Prov.

PR

Sancti Thomæ Apostoli-Kerala

David Francis Peramangalam, Del. Prov.

PR

Sancti Thomæ Apostoli-Kerala

Giovanni Atzori, Min. Prov.

PR

Sardiniæ et Corsicae

Norbert Pšencík, Min. Prov.

PR

Slovacha

Vlado Kolenko, Min. Prov.

PR

Slovenica

Gaetano La Speme, Min. Prov.

PR

Syracusana

Sathian Innasi, Min. Prov.

PR

Tamil Nadu Australis

Lawrence Soosai Nathan, Del. Prov.

PR

Tamil Nadu Australis

Mathew Arulmarianathan Joseph, Min. Prov.

PR

Tamil Nadu Septemtrionalis

Amaladass Antony, Del. Prov.

PR

Tamil Nadu Septemtrionalis

Kalist Tesha, Min. Prov.

PR

Tanzaniana

Mark Mmbando, Del. Prov.

PR

Tanzaniana

Valerio Mauro, Min. Prov.

PR

Tusciensis

Stefano Baldini-Orlandini, Del. Prov.

PR

Tusciensis

Matteo Siro, Min. Prov.

PR

Umbriæ

Łukasz Woźniak, Min. Prov.

PR

Varsaviensis

Tomasz Wroński, Del. Prov.

PR

Varsaviensis

Piotr Stasiński, Del. Prov.

PR

Varsaviensis

Roberto Tadiello, Min. Prov.

PR

Veneta

Roberto Genuin, Del. Prov.

PR

Veneta

Luca Romani, Del. Prov.

PR

Veneta (DP Græca)

Custodiae Generales

Paul Koenig, Cust.

CG

Arabica

Serge Mbremandji, Cust.

CG

Ciadiæ-Africæ Mediæ

Denis Bosomi Limbaya, Cust.

CG

Congensis

José David Antonio Vásquez Guzmán, Cust.

CG

Dominicanae  Reipublicae

Hugo Estuardo Quezada Foronda, Cust.

CG

Guatimalensis-Honduriensis-Salvatoriana

Piet Hein van der Veer, Cust.

CG

Hollandica

Paul Sila Nzomo, Cust.

CG

Keniana

Salvador Franco Mavida, Cust.

CG

Mozambicana

Metodius Sarumaha, Cust.

CG

Nias

José Benigno Varela Castro, Cust.

CG

Nicaraguano-Costaricensis-Panamensis

Yoseph Sinaga, Cust.

CG

Sibolga

Tanios Rizk, Cust.

CG

Vicini Orientis

Custodiae Provinciales

José Dick Ramírez Chalá, Cust.

CU

Æquatoris

Odilo Mroso, Cust.

CU

Africæ Australis

Carlo Maria Chistolini, Cust.

CU

Amazonensis et Roraimensis

Giulio Pierani, Cust.

CU

Beninensis

Aleh Shenda, Cust.

CU

Bielorussica

Eliseu Menegat, Cust.

CU

Brasiliæ Occidentalis

Felice Trussardi, Cust.

CU

Camaruniensis

Antonio Fidalgo Barros, Cust.

CU

Capitis Viridis Insularum

Laurence Kettle, Cust.

CU

Coreæ

Lucian Iosif Dumea, Cust.

CU

Dacoromana

Edy Rossi-Pedruzzi, Cust.

CU

Helvetica Ticinensis

Denis Baptist Fernandes, Cust.

CU

Iaponiensis

Oliviero Bergamaschi, Cust.

CU

Litoris Eburnei

Michael Aloysius Raymond, Cust.

CU

Malaesiæ-Singapuræ

Felician Kavishe, Cust.

CU

Malaviensis

Patrick Castro, Cust.

CU

Mariannarum-Havaianarum Insularum

Constantino Alonso Zaldívar, Cust.

CU

Mexicana et Texiana

David Joseph Beaumont, Cust.

CU

Mexicana Septemtrionalis

James  Okwudili Okafor, Cust.

CU

Nigeriana

Mathew Kallidical, Cust.

CU

Nirmala

Francis Nadeem, Cust.

CU

Pakistaniana

Jonathan Williams, Cust.

CU

Papua Nuova Guinea

Laércio Francisco Ferreira, Cust.

CU

Paraguaiana

José Ángel Torres Rivera, Cust.

CU

Portoricensis

Joseph Alexander Vazhakkoottathil, Cust.

CU

Prem Jyoti

Błażej Piotr Suska, Cust.

CU

Ucraina

Godwin Ogamdhogwa, Cust.

CU

Ugandensis

Ricardo Alfredo Granados Manchola, Cust.

CU

Venetiolana

Augustine Mwape, Cust.

CU

Zambiana

Herbert Banda, Cust.

CU

Zimbabuana

Delegati Conferentiarum

Michele Papi, DP Turcica

Ex ASMEN

Próspero Arciniegas Zaldúa, PR Columbiana

Ex CCA

Tiago Santos da Silva, PR Brasiliæ Nordorientalis

Ex CCB

Joseph Ezhuthupurackal, PR Pavanatma Kerala Septemtrionalis

Ex CCMSI

Radek Navrátil, PR Bohemo-Morava

Ex CECOC

Niklaus Kuster, PR Helvetica

Ex CENOC

Luís Manuel Leitão, PR Lusitaniæ

Ex CIC

Ippolito Fortino, PR Calabriae

Ex CIMPCap

Jaime Pérez Muñoz, CU Portoricensis

Ex CONCAM

Louis Songuilemna Diarrassouba, CU Litoris Eburnei

Ex CONCAO

Fidelis Venance Mwang’Onda, PR Tanzaniana

Ex EACC

Celestino Arias, PR Neoeboracensis et Nov.Angliæ

Ex NAPCC

Elias Dion Tinambunan, CG Sibolga

Ex PACC